מה לבדוק בדוחות השנתיים

מאת: ישראל עטיה , סוכן פנסיוני מורשה משרד האוצר.

אז מה לבדוק בדוחות השנתיים ? שואלים זאת רבים ואפשר להבין אותם מרוב הנתונים. מדי שנה לקראת חג הפסח אנו רגילים לקבל את הדוחות השנתיים של קופות הגמל, קרנות הפנסיה וקרנות ההשתלמות המסכמים את השנה שחלפה (הפקדות / תשואות / יתרה סופית).

לא קל להתמצא בפרטי הדוחות המיועדים לעמיתים ולמבוטחים, מכיוון שהם עמוסים במידע רב הערוך בהתאם להוראות משרד האוצר.

מה לבדוק בדוחות השנתיים ועל מה חשוב לשים דגש?

חשוב למקד את תשומת הלב שלנו בנקודות החשובות של מנת  שנקבל תמונה ברורה לגבי מצב החסכונות, כדוגמת הצבירה הכוללת של הכספים שלנו עד כה, בדיקה שכל ההפקדות מופיעות, שיעור דמי הניהול שגובה מאיתנו החברה המנהלת, מסלול ההשקעה שבו נמצאים הכספים ועוד.

שתי נקודות שיש לבחון בקפידה הם אלה המציינים את התשואה השנתית של החיסכון ופירוט הנכסים של הקופה.

הסעיף הראשון משקף את הרווחים שהניבה הקופה בשנה שחלפה – כך נוכל להשוות למול קופות אחרות ולקבל מסקנות.

והסעיף השני משקף את התאמת אופי החיסכון לצורכי החוסך.

 

דוחות פיננסים

במסגרת המידע על פירוט נכסי הקופה ניתן ללמוד על שיעור החשיפה למניות ולאיגרות חוב. המידע הזה אמנם לא מצביע על רמת הסיכון באופן מלא, אבל יכול להבהיר לחוסך מה אופי ההשקעה של החיסכון שלו.

נקודה נוספת שיש לתת לגביה התייחסות הינה סעיף המוטבים: בחלק ניכר מהקופות החוסכים לא ציינו פרטי מוטבים, מכך יכול להיווצר מצב בעת פטירת העמית של חילוקי דעות בין היורשים על כספי החיסכון ואף במקרים מסויימים שהיורשים לא ידעו על החיסכון והוא ישאר אצל החברה המנהלת, כיום אנו מעריכים כי כ-10 מיליארד שקלים נמצאים בחיסכון בגופים הפיננסים ללא דורש.

חשוב גם לבדוק שהפרטים האישיים של החוסך בדוח נכונים ועדכניים.

באם ביצעתם הפקדה לקופה במהלך השנה יצורף לדוחות אישור מס הכנסה לכך, את האישור יש להגיש לרשיות מס הכנסה בכדי לזכות בהטבות המס בגין ההפקדות לחיסכון פנסיוני.

עבור עמיתים אשר ניידו כסף מקופה אחת לאחרת במסגרת תקנות הניוד, קבלת הדוח השנתי הינה הזדמנות טובה לוודא שסכום יתרת זכאות צבורה שהועברה בין הגופים תואמת בשני המקרים.

מומלץ להתקשר עם סוכן ביטוח פנסיוני ולהתייעץ עמו לגבי התאמת קופת הגמל ומסלול ההשקעה בהתאם לצרכים ולרצונות האישיים של כל חוסך.

דילוג לתוכן