יציאה לפנסיה

פורשים מעבודה ויוצאים לפנסיה?

חשוב שתדעו מה זה – היוון קצבה

אקדים ואומר שהיוון קצבה הוא "מתנה" שיכולה לקבל פורשת מעבודה שהגיע לגיל 62 ופורש מעבודה שהגיע לגיל 67 (למעט כוחות הביטחון שחל לגבם הטבה בעניין), ושעתידים לקבל קצבה/פנסיה חודשית ממעביד (תקציבית) , קרן פנסיה ותיקה, בטוח מנהלים וקרן פנסיה צוברת ושסכום הקצבה הוא 4,500 ₪ ומעלה בחודש.

פורשים מעבודה ויוצאים לפנסיה? חשוב שתדעו מה זה היוון קצבה?

 היוון משמעותו לקבל היום סכום חד – פעמי גדול מכסף קצבתי במקום לקבל את הקצבה בחלקים קטנים מידי כל חודש ולכל החיים.

לדוגמא: אני צריך לקבל קצבה חודשית של 12,000 ₪ ועשיתי היוון של 25% לכל החיים.

נניח שמשלם הקצבה משתמש במכפיל 180 לצורך חישוב ההיוון. אז במקום לקבל קצבה של 12,000 ₪ אני אקבל קצבה חודשית של 9,000 ₪ ועוד סכום חד – פעמי של 540,000 ₪.

אני מדגיש שלאחר ההיוון חייבת להישאר קצבת מינימום של 4,500 ₪.

בנוסף ניתן להוון בפטור ולא לייעד לקצבה סכומי כסף שנמצאים בקופות גמל הוניות שלא יודעות לשלם קצבה ושהופקדו בהם כספים מיום 1.1.2008 , כספים שעל פי החוק הם כבר לא נזילים ומיועדים לתשלומי קצבה.

מי שלא יהוון כספים אלו, יצטרך לקבל החלטה:

  1.  להשאיר אותם ליורשים פטורים ממס במקרה פטירה.
  2.   יצטרך להעביר אותם לקופה שיודעת לשלם מהם קצבה חודשית.

תשומת לב שכל פנסיה מכל סוג, תקציבית, קרן ותיקה, בטוח מנהלים, צוברת , היא הכנסה חייבת במס הכנסה.

כחלק מתיקון 190 לפקודת מס הכנסה שעשה מהפכה בכל הקשור למיסוי קצבה יש הטבות רבות לפרישה.

התיקון הזה הוחל מיום 1.1.2012 ומאפשר לפורשים לבצע היוונים פטורים ממס.

מס הכנסה מעמיד "סל של פטור" שבשנת 2021 עומד על סך של כ – 800,000 ₪ ובשנת

2025  יעמוד על סך של כ – 1,000,000 ₪. למעשה מומלץ להשתמש בסל הפטור הזה לפי

הצרכים שלכם, לפי תכנית המיסוי הרלוונטית אליכם –  תתפרו את "חליפת פרישה".

מי שרוצה ינצל היוונים פטורים ו/או פטור על המענקים ו/או סכום חודשי פטור על הקצבה החודשית.

האפשרות של ההיוון היא לדעתי גולת הכותרת של התיקון הזה.

פורשים בגיל הזה יכולים לקחת סכומי כסף בפטור ממס ולהשקיע אותם ברכישת נכסים, סגירת חובות, עזרה לילדים וכיו"ב.

בנוסף, קיימת גם סיטואציה שאתם ממשיכים לעבוד ולא פורשים ממקום העבודה ובמקביל למשכורת מתחילים לקבל קצבה מקרן הפנסיה. זה קורה מניסיוני בעיקר עם נשים בקופות הפנסיה הוותיקות.

מהקופה מתקבלים כספים מיוחדים חד – פעמיים למי שעבד יותר מ – 35 שנות עבודה וחלק מהכספים האלה הם קצבתיים ואפשר לעשות לגבם היוון פטור ולא לשלם עליהם את המס השולי. לגבי יתרת הכספים המיוחדים קיימים דרכים נוספות לטיפול.

אז מה צריך לעשות כדי להוון בפטור?

יציאה לפנסיה

צריך לבצע הליך של "פרישה מדומה" מול מס הכנסה, בשפה המקצועית זה נקרא "קיבוע זכויות" ושם מרוויחים פעמיים גם היוון פטור וגם פטור ממס על הקצבה החודשית תוך שריון עתידי של פטור ממס על כספי פיצויים בפרישה הסופית. להליכים האלה יש מגבלת זמן מול הקופה ולעיתים גם מול מס הכנסה וצריך להיערך מראש כבר בשלב הגשת הבקשה לקבלת הקצבה מהקופה.

תשומת הלב ! הפרישה מתחילה בטופס 161 מהמעסיק ואז העובד נדרש לטפל בטופס 161 א' (מה אני רוצה לעשות עם הכסף?) וטופס 161 ד' (קיבוע זכויות) ואולי גם טופס 116 ג' (בקשה לפריסת מענקים והיוונים) וכאן בטופס 116 ג' יכול הפורש לבקש לאחר שניצל את כל "סל הפטור" , לקחת סכום של כסף קצבתי חייב במס, לעשות "היוון חייב" ולפרוס אותו קדימה או אחורה 6 שנים ולנצל מדרגות מס נמוכות בד"כ כשמדובר על פריסה קדימה, ולקבל בחזרה את הכסף או חלקו שמס הכנסה לקחו מראש על ההיוון החייב במס. אני מציין שלא חייב לפרוס את ה – "היוון החייב" של הכספים הקצבתיי ואפשר לשלם את המס באותה שנה, כל מקרה לגופו של עניין. שימו לב שלא מדובר ב"משיכה שלא כדין" בשיעור מס של 35% או השולי לפי הגבוה, אלא במשיכה של הכנסה מ"יגיעה אישית" חייבת במס שולי. את כל ההחלטות האלה צריך לעשות בסמוך לפרישה וקיבוע זכויות אפשר לתקן עד 120 יום, לאחר מכן זה חלוט ואי אפשר לתקן.

היוונים של קצבה אפשר לעשות לכל החיים, למס' שנים קצוב, בשיעורים שונים ( 5% ,25% וכיו"ב). יש שוני בין סוגי הקופות באפשרויות, בחלקן יש הגבלות ובאחרות, 10% אין.

מחפשים תכנון פיננסי על תיקון 190, קופות גמל, פנסיה ותחומים דומים? מוזמנים ליצור איתנו קשר, לחצו כאן

כל המידע הנ"ל מוגש על "קצה המזלג", המסר שלי אליכם הוא חד – משמעי לא לוותר על ליווי מקצועי בפרישה, קיבלתם מתנה מורכבת ממס הכנסה, תנצלו אותה.

אין האמור מהווה המלצה ו/או תחליף לתכנון/ייעוץ מס/פנסיוני המתחשב בנתונים ומאפיינים של כל אחד.

ט.ל.ח

דילוג לתוכן